Committees


Organizing Committee


General Chairs

Sergey V. Ablameyko, Belarusian State University, Minsk, Belarus
Jun Wang, City University of Hong Kong, Hong Kong

Advisory Chairs

Witali L. Dunin-Barkowski, Moscow Institute of Physics and Technology, Moscow, Russia
Robert Kozma, University of Memphis, Memphis, USA
Boris V. Kryzhanovsky, Center for Optical Neural Technologies, Scientific Research Institute for System Analysis, Russian Academy of Sciences, Moscow, Russia
Derong Liu, University of Illinois – Chicago, Chicago, USA
Leszek Rutkowski, Technical University of Czestochowa, Czestochowa, Poland

Steering Chairs

Haibo He, University of Rhode Island, Kingston, USA
Derong Liu, University of Illinois – Chicago, Chicago, USA
Jun Wang, City University of Hong Kong, Hong Kong

Organizing Chairs

Fengyu Cong, Dalian University of Technology, Dalian, China
Shuhong Guo, Dalian University of Technology, Dalian, China
Shunying Ji, Dalian University of Technology, Dalian, China
Dmitri Medvedev, Belarusian State University, Minsk, Belarus

Program Chairs

Tingwen Huang, Texas A&M University – Qatar, Doha, Qatar
Jiancheng Lv, Sichuan University, Chengdu, China
Changyin Sun, Southeast University, Nanjing, China
Alexander V. Tuzikov, United Institute of Informatics, National Academy of Sciences of Belarus, Minsk, Belarus

Special Sessions Chairs

Long Cheng, Institute of Automation, Chinese Academy of Sciences, Beijing, China
Shukai Duan, Southwest University, Chongqing, Chongqing, China
Valeri Gromak, Belarusian State University, Minsk, Belarus
Tieshan Li, Dalian Maritime University, Dalian, China

Publicity Chairs

Jinde Cao, Southeast University, Nanjing, China
Min Han, Dalian University of Technology, Dalian, China
Xiaofeng Liao, Southwest University, Chongqing, China
Jun Zhang, South China University of Technology, Guangzhou, China
Nian Zhang, University of District of Columbia, Washington, USA

Publications Chairs

Yuejiao Gong, South China University of Technology, Guangzhou, China
Xinyi Le, Shanghai Jiao Tong University, Shanghai, China
Sitian Qin, Harbin Institute of Technology – Weihai, Weihai, China
Zheng Yan, University Technology Sydney, Sydney, Australia

Registration Chairs

Shenshen Gu, Shanghai University, Shanghai, China
Chengan Guo, Dalian University of Technology, Dalian, China
Qingshan Liu, Southeast University, Nanjing, China
Ka Chun Wong, City University of Hong Kong, Hong Kong

Local Arrangements Chairs

Tatiana Dick, Yuri Metelsky, Dmitri Malinin, Belarusian State University, Minsk, Belarus

Secretary

Ying Qu, Dalian University of Technology, Dalian, China

Webmasters

Hangjun Che and Man Fai Leung, City University of Hong Kong, Hong Kong